..... | Nem volt könnyû dolguk a kéményseprôknek a kilencszázas évek elején, és ez nemcsak felelôsséget igénylô munkájukból fakadt, hanem mert a munkavégzés mellett a babonás emberek magas szintû elvárásaival is szembe kellett nézniük. „Diákkoromban már nem nehezteltem a kéményseprôre, de szerencsét sem vártam tôle, így személye érdektelenné vált. Babonás sem voltam: nem szedtem négylevelû lóherét, nem fordultam vissza utamon, ha macska futott át elôttem és nem vártam semmit a kéményseprô látásától. /…/ Legénnyé válva elôttem is megállt a kéményseprô szilveszter éjjel szerencse-malacával Szombathelyen. Visíttattam a malacot és fizettem érte…” Persze Kuntár Lajoson kívül is akadnak bôven olyan személyek, akik a kéményseprôkhöz fûzött szerencséjüket mindössze egy tiszta kéményben látják. Ám ez nem volt mindig így. Ahogy a kéziratból kiderül, a régen kéménytisztítónak és füstfaragónak nevezett munkások nem dolgoztak mindig felelôsségteljesen. . | ... | Fotó: Somogyi Tibor
|
Jó tudni, hogy hamarosan már odafigyeltek arra, hogy minden kéményseprônek készülô ember kellôképp tudja használni a fôszerszámot, azt a bizonyos csimperlinget, a csôkefét, valamint a létrát, a keménykefét, a kézi kefét, a kaparóvasat, a golyós készüléket, a toló készüléket, a vasgolyót, a keménykulcsokat, vagy akár a csigát.
A szerszámok határtalan mennyisége érdekes képet formál, de vajon hogy nézett ki a múlt kéményseprôje? Öltözetük leíráshoz Kuntár Lajos az 1938-as kéményseprô naptár figuráit vette figyelembe. „Az egyszerûen »kormosnak« nevezett munkaruhából kettô volt: téli és nyári. Az elôbbinek fusztián, esetleg szarvasbôr, az utóbbinak pedig vászon volt az anyaga. Mindkettôt foltokkal látták el a hajlatokban. A kéménybe mászások idején a tartósságot próbálták ezzel elérni.” A kémények tisztítói kabátot, nadrágot, szájkendôt, fejvédôt, sapkát, derékövet és papucsot is viseltek, amit a henger alakú kémények idején már bakancsra cseréltek.
„Közhelyszerû, de igaz az a nézet, hogy jó munkát csak megfelelô ruhában lehet végezni, így tartották ezt a mesterek is, mert alkalmazás elôtt a jelentkezô munkakönyvével együtt a ruházatát is megvizsgálták.”
SaFo(Savaria Fórum)
.
A források felkutatásában a Berzsenyi Dániel Könyvtár
munkatársai voltak segítségünkre.
.